Познато и широко употребявано от дълбока древност лечебно растение (Плиний Старий, Ибн Сина). Народната медицина е използува копривата най-често като кръвоспиращо средство при кръвоизливи от дихателните пътища, храносмилателния тракт и специално — при маточни послеродови кръвотечения и смущения в менструацията.
Копривата има общоукрепващо, кръвоспиращо, диуретично, против артрит и ревматизъм, антиалергично действие. Тя намалява нивата на кръвната захар, листата на копривата стимулират появата на кърма, корените възпрепятстват уголемяването на простатата
Народни рецепти с коприва:
Външно приложение:
Прясна коприва се препоръчва за парене при ревматизъм и ставни болки, за бани при кожни обриви, за налагане на лапи при възпалени лимфни жлези, при подсичане, нараняване, отоци.
Пресни листа от коприва, киснати 20 дни в маслиново масло (1:10) се употребяват за мазане на рани, изгаряния, натъртвания.
Отвара от корените на коприва с оцет и вода (1:10:5) и варени 5 минути, се използва за фрикции против пърхот и за растеж на косата.
Вътрешно приложение:
2 суп.л. листа се слагат в 500 мл вода. Ври 5 мин. Пие се по 100 мл преди ядене, 4 пъти дневно.
Семената заедно с връхните части се препоръчват при захарен диабет (2 суп.л. в 1 кофичка кисело мляко, изяжда се на три пъти след ядене).
За усилване на сърдечния мускул се прилагат корените (по 1 суп.л. корени от коприва и кръвен здравец се слагат в 600 мл вода; ври 10 минути; изпива се на 4 пъти през деня преди ядене; добавя се и мед).